9. KEZ ERZURUMLU SİNEMASEVERLERLE BULUŞAN ULUSLARARASI DADAŞ FİLM FESTİVALİ BU YIL GÜLDÜRDÜ…   2014-05-08

2 Mayıs Cuma günü başlayan ve birçok ünlü sanatçının katıldığı 9. Uluslararası Dadaş Film Festivali 7 Mayıs Çarşamba günü sona erdi. Festival, bölge halkı ve sinema sektörünün önde gelen isimleri tarafından büyük ilgiyle takip edildi.

Seksenler dizisi ile Hababam Sınıfı filminin oyuncularının da katıldığı, Yakutiye Kent Meydanı'ndan Havuzbaşı'na kadar devam eden bir kortej ile başlayan festivalin açılışında İstanbul Klarnet grubu konser verdi. Açılış gecesinde Türk sinemasına katkılarından dolayı Yavuz Turgul, Şener Şen, Ertem Eğilmez ve Halit Akçatepe’ye onur ödülleri, Hababam Sınıfı filmi ve Seksenler dizisi oyuncularına da desteklerinden ötürü plaketler takdim edildi.

Filmlerin yanı sıra düzenlenen farklı etkinliklerle de dikkat çeken festivalde çocukların hazırladığı “Çocuk Hakları ve Komedi” adlı resim ve fotoğraf sergisi de yer aldı. Serginin açılışında Hababam Sınıfı filminin oyuncuları çocukların hazırladığı resim ve fotoğrafları değerlendirip ödüllerini vererek çocuklarla fotoğraf çektirdiler. Bunun yanında oyuncu Murat Han ise Edebiyat Fakültesi amfisinde öğrencilerle bir araya gelerek öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Festival davetlileri için düzenlenen gezide Erzurum’un tarihi yerleriyle, Tortum Şelalesi ve Uzundere de ziyaret edilerek misafirlerle keyifli bir gün geçirildi.

Alman Sinemasının uzun metraj, çocuk filmleri, animasyon, kısa filmlerinin yanı sıra bu yıl içerisinde restore edilen Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı ve Muhsin Bey filmleri de festivalde gösterildi.

Festival, Yeşilçam Sineması'nın önemli isimleri, Hababam Sınıfı’nın oyuncuları, konuk sanatçılar ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreniyle son buldu.

Gani Müjde’nin jüri başkanlığında, Ömür Gedik, Aslı Selçuk, Murat Han ve Ahmet Sarı’nın da jüri olarak yaptıkları değerlendirmeler sonucu oy çokluğuyla en iyi film, müzik, görüntü, kadın oyuncu, erkek oyuncu, senaryo, kurgu ve yönetmen ödülleri sahiplerinin oldu. Ödül gecesinde ayrıca oyuncuSalih Kalyon’a emek ödülü verildi.

 

9.Uluslararası Dadaş Film Festivali kapsamında verilen ödüller;

En İyi Film - Eyvah Eyvah 3,

En İyi Erkek Oyuncu - Ata Demirer,

En İyi Film Müziği - Eyvah Eyvah 3/ Fahir Atakoğlu,

En İyi Görüntü - Eyvah Eyvah 3,

En İyi Kadın Oyuncu - Kadın İşi Banka Soygunu filmiyle Meltem Cumbul, Özge Ulusoy, Esra Dermancıoğlu, Filiz Ahmet

En İyi Kurgu - Kadın İşi Banka Soygunu filmiyle Ahmet Can Çakırca,

En İyi Senaryo - Senin Hikâyen filmiyle Tolga Örnek,

En İyi Yönetmen - Senin Hikâyen filmiyle Tolga Örnek

Etkinliğin bu günlere gelmesini sağlayan, tüm çalışmaları titizlikle yöneterek adından övgüyle söz ettiren Festival Başkanı Nil Gürpınar festivalin ödül gecesinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Yaşanan sıkıntılara bir soluk olması adına bu yıl 9.’sunu düzenlediğimiz Dadaş Film Festivali’nde temamızı ‘Komedi’ olarak belirledik ve sinemamızın önde gelen isimlerinin de bizi yalnız bırakmamasıyla eğlenceli ve bir o kadar da keyifli bir festival haftası geçirdik.  9 yıldır düzenlediğimiz festivale Erzurum gençliğinin ve halkının her geçen yıl ilgilerinin arttığını görmek bizi fazlasıyla mutlu ediyor. Dadaş Film Festivali’nin sinemamızın önde gelen isimleri, bölge halkı ve tüm sinemaseverlerin desteğiyle önümüzdeki yıllarda daha da büyüyeceğine ve ülkemizde önemli bir yere sahip olacağına inanıyorum.”

Festival sonunda gerçekleştirilen ödül töreninde Ömür Gedik Türk sinemasının film müziklerinden oluşan bir konser verdi. Ömür Gedik Arkadaş filminin şarkısını seslendirirken kendisine Murat Han da eşlik etti. Hababam Sınıfı filminin sevilen şarkılarını Ömür Gedik ve Hababam Sınıfı oyuncuları birlikte seslendirerek festivalin kapanışını keyifli bir şekilde gerçekleştirdi.Paylaş