BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYATA GEÇİRDİĞİ YEDEKLEME PROJESİYLE, YEDEKLEME SÜRELERİNİ 2 SAATE DÜŞÜRDÜ...   2013-06-27

Birçok hizmetini web üzerinden sunan ve kentte yaşayanların günlük hayatlarını kolaylaştıran Bursa Büyükşehir Belediyesi; yedekleme işlemlerini en kısa zamanda tamamlayarak hizmetlerinde en yüksek kesintisiz çalışma oranına ulaşmak amacıyla GlassHouse Türkiye danışmanlığında hayata geçirdiği projeyle, yedekleme sürelerini 2 saate kadar indirdi…

Ülke ekonomisine sağladığı katkıyla Marmara Bölgesi’nin en önemli illerinden olan Bursa’nın yerel yönetimini üstlenen Bursa Büyükşehir Belediyesi; yeşili ve zengin tarihiyle anılan Bursa’yı daha yaşanabilir bir kent ve örnek bir turizm merkezi yapmak için aralıksız çalışırken BT’den de sıkça yararlanıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi BT ekibi de bu hedefler doğrultusunda, hizmet sürekliliğini sağlamada önemli bir yeri olan yedekleme süreçlerinin iyileştirilmesi için GlassHouse Türkiyedanışmanlığındayedekleme altyapısınıyeniden kurguladı.

Projeyle ilgili olarak kısa bir açıklama yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, hayata geçirilen projenin belediyelerince sağlanan tüm hizmetlerde teknolojik omurgayı oluşturan BT sistemleri için kritik bir öneme sahip olduğunu söyledi:

“Kurum olarak birçok hizmetimizi web üzerinden veriyoruz. Bu nedenle Bilgi İşlem Merkezi’mizde yer alan sunucu ve verilerin günlük yedeklemesiyle, herhangi bir problem anında hızlıca bu verilere geri dönülebilmesi bizim için çok çok önemli. Daha güvenilir bir veri yedekleme ortamı kurmak amacıyla yola çıkılan bu çalışmada, hedefimize ulaştığımızı memnuniyetle görüyorum. Tüm ekibe ve emeği geçen herkese, başarılı çalışmalarından dolayı tekrar teşekkür ediyorum.”

Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Kemal Alioğlu ise, kesintisiz ve başarılı bir hizmet sunma konusunda BT departmanı olarak kendilerine büyük iş düştüğünü; bunun bilinciyle de altyapılarının en kritik parçası olan yedekleme sistemini yeniden yapılandırmaya karar verdiklerini söyledi ve yapılan çalışmaları şu şekilde özetledi:

“BT ekibi olarak yaptığımız çalışmalar; aslında kurumumuzun sunduğu hizmetlerin kilit noktasını oluşturuyor. Bu nedenle altyapımızı mümkün olan en iyi duruma getirmek konusunda çok hassasız. Açıkçası daha önce kullandığımız yedekleme çözümüyle yönettiğimiz sistemimiz ihtiyaçları karşılayamaz hale gelmişti ve yedekleme süreleri de istediğimiz değerlerin çok üzerindeydi. Yedekleme operasyonumuz 24 saate ulaşıyordu ki bu tahmin edileceği gibi verimliliği de düşüren bir etken. Ayrıca,  yedeklemede teyp kullanımı nedeniyle hem manuel operasyonlar sayıca çok ve zaman alıcıydı, hem de verileri kaybetme riski yüksekti. Yeniden yapılandırma kapsamında, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü’nün ilgili personelinin titiz çalışmalarına eşlik eden GlassHouse Türkiye’nin deneyimli ekibinin danışmanlığında projemizi tamamladık.”

Kemal Alioğlu, tamamlanan bu projeyle güvenilir ve sorunsuz çalışan bir yedekleme sistemine kavuştuklarını belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Artık yedeklerimizi 2 saat gibi çok kısa bir sürede alıyor ve bu verileri güvenli disklerde saklıyoruz. Oluşturduğumuz yeni sistem sayesinde manuel operasyonlar azaldı; iş yükü hafifledi. GlassHouse Türkiye ile imzaladığımız destek anlaşmamız kapsamında, oluşan sorunlar çok hızlı bir şekilde GlassHouse uzmanları tarafından çözümleniyor. Böylece bizler de kendi işlerimize daha fazla odaklanarak ekip verimliliğimizi artırabiliyoruz.”Paylaş