Loading
HOME
4.KIRMIZI LALE FİLM FESTİVALİ’NDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU…   2016-06-06

Avrupa’da adını hızla duyuran Kırmızı Lale Film Festivali Rotterdam ve Amsterdam olmak üzere Hollanda’nın 6 büyük şehrinde 4. kez sinemaseverlerle buluştu. Amsterdam’da düzenlenen kapanış töreninde “En İyi Film” ödülünü yönetmenliğini Tolga Karaçelik’in üstlendiği Sarmaşık filmi kazandı, ödülü Türk sinemasının güzide sanatçısı Fatma Girik takdim etti. “En İyi Yönetmen” ödülü ise Kalandar Soğuğu filmi ile Mustafa Kara’ya verildi.

Hollanda-Türkiye Kültür Köprüsü Kırmızı Lale Film Festivali-KLFF (Rode Tulp Film Festival-RTFF) bu yıl da Türk sinemasının en seçkin film, belgesel film ve kısa film gösterimlerinin yanı sıra düzenlenen çeşitli etkinlikler katılımcılar tarafından büyük ilgiyle takip edildi. Türk sinemasından pek çok değerli ismin bir araya geldiği, 9 gün boyunca sinemaseverlerin beğenisine sunulan filmlerin ilgiyle takip edildiği festival görkemli bir kapanış töreniyle son buldu. Kapanış töreninin sunuculuğunu İlay Tiryaki ve Sipke Jan Bousema üstlendi.

Amsterdam’da düzenlenen kapanış töreninde “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” Türk sinemasının önemli isimlerinden başarılı sanatçı Hülya Koçyiğit’e takdim edilirken “Kırmızı Lale Ustaya Saygı Ödülü”nün bu yılki sahibi de Özcan Alper oldu. Yönetmenin festival kapsamında düzenlenen Masterclass etkinliği de festival seyircisi tarafından ilgiyle takip edilmiş, yönetmenin ‘Sonbahar’ ve ‘Gelecek Uzun Sürer’ filmleri de büyük ilgi görmüştü.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da seyirciler ve sinema eliştirmenleri tarafından sunulan ödüller de sahiplerine takdim edildi. Festival takipçilerinin oylarıyla belirlenen “Seyirci Özel Ödülü”nü yönetmenliğini Soner Caner ve Barış Kaya’nın yaptığı Rauf filmi almaya hak kazanırken, “Hollanda-Türkiye Sinema Eleştirmenleri Ödülü”nün sahibi ise yönetmenliğini Ümit Köreken’in yaptığı Mavi Bisiklet filmi oldu.

Hollanda-Türkiye Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Alkanlar 4. kez düzenlenen festivalin kısa sürede Hollanda’nın önemli çevrelerince kabul görmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek festivalle ilgili şunları söyledi; “Öncelikle festivalimize katkılarından ve desteklerinden ötürü TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hollanda Kraliyeti ve Rotterdam Belediyesi’ne teşekkürlerimi sunarım. 4.kez bu organizasyonu gerçekleştiriyoruz ve gördüğümüz ilgiden dolayı fazlasıyla memnunum. Bu ilgi amacımıza ulaştığımızı görmemizi sağlarken gelecek yıllarda daha iyi organizasyonlar gerçekleştirebilmemiz için bizi motive ediyor.  

Değerli eserleriyle festivalimizi onurlandırıan tüm sinema emekçisi dostlarımıza ve bu yola çıktığımız ilk günden itibaren bizi yalnız bırakmayan festival takipçilerimize de teşekkürlerimi sunuyor, hep birlikte bu festivali daha da ileriye taşıyacağımıza inandığımı belirtmek istiyorum.  Türkiye sinemasının uluslararası pazara taşınması konusunda önemli bir adım olarak gördüğümüz Kırmızı Lale Film Festivali’ni tüm çevrelere ulaştırmak için çalışmaya devam edeceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Dokümanı İndir