Loading
HOME
HOLLANDA - TÜRKİYE KÜLTÜREL KÖPRÜSÜ: KIRMIZI LALE FİLM FESTİVALİ’NİN İKİNCİSİ ROTTERDAM’DA GERÇEKLEŞTİ   2014-06-02

EN İYİ FİLM VE EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ HÜSEYİN KARABEY’İN YÖNETTİĞİ SESİME GEL (WERE DENGE MİN) FİLMİNE LAYIK GÖRÜLDÜ

 

Hollanda Türkiye Kültür Vakfı tarafından Hollanda’nın uluslararası sinema festivali merkezi Rotterdam’da düzenlenen 2.Kırmızı Lale Film Festivali’nde (RTFF-Rode Tulp Film Festival)film, belgesel ve kısa filmlerden oluşan 35 Türk filmi sinemaseverlerle buluştu. 7 gün süren festivalin Rotterdam Lantaren Venster Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılışında Fatma Girik’e “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verildi. Aldığı ödülden dolayı mutluluğunu dile getiren Fatma Girik, ödülü Soma’daki maden faciasında hayatlarını kaybeden maden işçileri için aldığını aktardı.

Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan ve Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral’ın yanı sıra Türkiye’den ve Hollanda’dan seçkin katılımcıların olduğu 2. Kırmızı Lale Film Festivali’nde katılımcılar Cannes’da Altın Palmiye ödülü alan Nuri Bilge Ceylan’a büyük ilgi gösterdi. Cannes’daki başarısının ardından Rotterdam’a gelen Ceylan, festival kapsamında yoğun ilgiyle karşılanan bir Master Class (Sinema Okulu) gerçekleştirdi.

Onur Ünlü’nün “Sen Aydınlatırsın Geceyi” filminin açılış filmi olarak gösterildiği festivalin yarışma bölümünde Ramin Martin’in Kusursuzlar, Serdar Temizkan’ın Kutsal Bir Gün, Hüseyin Karabey’in Sesime Gel, Reha Erdem’in Şarkı Söyleyen Kadınlar, Ferit Karahan’ın Cennetten Kovulmak filmleri yer aldı.  2.Kırmızı Lale Film Festivali jürisinin yaptığı değerlendirme sonunda  “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” ödülü Hüseyin Karabey’in yönettiği “Sesime Gel (Were Denge Min) filmine layık görüldü.  Törene katılamayan Karabey’in ödülünü yönetmen Semra Güzel Korver aldı. Ramin Martin’in yönettiği “Kusursuzlar” filmi de festival kapsamında bu yıl ilk kez verilen “Hollanda-Türkiye Eleştirmenler” ödülüne layık görüldü.

Hollanda-Türkiye Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Alkanlar; Bu yıl Türk Sinemasının 100. yılı, Hollanda’ya göçün 50. yılı olması nedeniyle Kırmızı Lale Film Festivali’nin öneminin daha arttığını ve gördükleri yoğun ilgiden çok memnun olduklarını belirterek, “Sinemanın ülkeler ve halklar arasında dostluğu artırmasını ve sınırları kaldırmasını diliyorum.” dedi.