Loading
HOME
‘MAVİ BİSİKLET’İN AKŞEHİR GALASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ…   2017-01-24

Çekimleri Konya-Akşehir’de gerçekleştirilen çocuk oyuncuların ve diğer tüm yan rollerin yerel halktan oluştuğu ‘Mavi Bisiklet’ filminin Akşehir Galası Akşehir Belediyesi’nin organizasyonu ve ev sahipliğiyle Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde filmin yönetmeni Ümit Köreken, yapımcısı Nursen Çetin Köreken ve oyuncuların yanısıra Akşehir Garnizon Komutanı İkmal Albay Orkun Turaçlı, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, AK Parti Akşehir İlçe Başkanı A. Bahadır Örs, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Köseoğlu, Belediye Meclis Üyeleri, bazı kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Gösterim öncesi yaptığı konuşmada filmin Akşehir'de çekilmesine katkıda bulunan Akşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm destek verenlere teşekkürlerini ileten yönetmen Ümit Köreken filmin festival serüveninin devam ettiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

"Mavi Bisiklet katıldığı festivallerde 60 bin kadar izleyiciye ulaştı. Bunun yanında çıkan medya haberleriyle birlikte de yaklaşık 1 milyon insana ulaşmayı başardık. Bir Akşehir hikâyesi olarak sunduğumuz filmimizin evrensel bir dil yakalamış olması ve doğudan batıya katıldığımız tüm festivallerde seyirciye benzer duyguları hissettirmesi bizi fazlasıyla sevindirdi. Bu tarafı ödüllerden daha yoğun bir motivasyon kaynağı oldu bizim için.”

Film çekimleri boyunca yaşanan zorluklardan da bahseden Köreken Akşehir esnafının ve halkın yardımlarının da kendileri için çok önemli olduğunu dile getirerek, Akşehir’de doğup büyüdüğünü ve bu hikayelerin bu topraklardan çıktığını belirtti ve 53.Antalya Film Festivali’nde kazanılan ‘En İyi Senaryo’ ödülünü özellikle Akşehir halkına ithaf etmek istediğini belirterek sözlerini tamamladı.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya da yaptığı konuşmada Akşehir'de böyle bir filmin çekilmesinden ve bir Nasrettin Hoca torununun, Nasrettin Hoca’nın memleketi Akşehir’de yine Nasrettin Hoca torunlarının rol aldığı filmin galasında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine devam ett:

“Şehrimizden böyle başarılı bir film çıkması ve çeşitli festivallere katılarak temsil edilmenin yanında kazandığı ödüller de gurur kaynağımız oldu. Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi'nin açılışını ve ilk programını Mavi Bisiklet filmiyle yapmak ayrıca anlamlı oldu. Kültür merkezimizin şehrimize hayırlı olmasını diliyor, Kültür Bakanlığı ve ekibine teşekkürlerimi sunuyorum. Kültür merkezimize çok şeyler borçlu olduğumuz, 15 Temmuz şehitlerimizden Ömer Halisdemir kardeşimizin ismini vererek yaşatmak istedik, kendisini rahmetle ve şükranla bir kez daha anıyorum.”

Mavi Bisiklet’in aldığı ödüllerden duyduğu mutluluğu da belirten Başkan Akkaya; "Görüyorum ki Akşehirli Nasreddin Hoca torunlarının sinema konusunda ayrı bir yeteneği var. Bildiğiniz gibi zaten Nasreddin Hoca Şenlikleri'nde düzenlediğimiz sosyal etkinliklerle de bir çok sanatsal faaliyetler sunuyoruz. Şehrimize gelen üstatlar ve sanat ustaları ile birlikte gençlerimiz ve ilgi duyan hemşerilerimiz için çeşitli eğitimler yapmaktayız. Bu doğrultuda Ümit Bey koordinasyonunda gençlerimiz için düzenlediğimiz oyunculuk ve sinema eğitim programını da önümüzdeki süreçte devam ettireceğiz. Sinemaya ilgisi ve yeteneği olan gençlerimizi keşfetmek ve sanata yönlendirmek üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz." dedi. Filmin yönetmeni Ümit Köreken ile yapımcısı Nursen Çetin Köreken’e teşekkür eden Başkan Akkaya, filmde başarılı performanslarıyla yer alan oyunculara tebriklerini ileterek, filmin yapımında destek veren tüm kurumlara ve iş adamlarına teşekkürlerini sunarak sözlerini tamamladı.

Filmde Ali karakterini canlandıran Akşehirli oyuncu Selim Kaya, başrol oyuncusu olarak seçildiğini çekimlere üç gün kala öğrendiğini ve çok şaşırdığını belirterek 19.Olympia Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali’nden ‘En İyi Genç Erkek Oyuncu’ ödülünü kazandığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

Elif karakterini canlandıran Akşehirli oyuncu Bahriye Arın filmde rol almasının okul hayatında ve özel yaşantısında başarılı olmasına olumlu katkıları olduğunu belirtirken, Yusuf karakterini canlandıran Eray Kılıçarslan ise bir filmde oynamanın en büyük hayali olduğunu söyleyerek başka filmlerde de rol almak istediğini belirtti.

Film gösterimi sonrasında gerçekleştirilen törende ise Yönetmen Ümit Köreken Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya'ya bir teşekkür plaketi takdim ederken Başkan Akkaya’da Köreken’e günün anısına bir hediye verdi. Ayrıca filme katkı sağlayan kurum ve kişiler ile filmde rol alan oyunculara da plaket ve çeşitli hediyeler verildi.

Dokümanı İndir