Loading
HOME
TÜRKİYE PAZARI, CA TECHNOLOGIES’İN 2012’DEKİ ÖNCELİKLİ HEDEFLERİ ARASINDA…   2012-01-17

BT Yönetimi yazılımlarının lider üreticisi CA Technologies, 2012 yılı için Türkiye pazarını öncelikli hedef pazarları arasına aldı. CA Technologies Ülke Müdürü İlkem Özar, Tükiye pazarında çok büyük ve ciddi hedefleri gerçekleştirmek üzere yeni ve güçlü bir ekip oluşturduklarını; bundan böyle kurumlara hem satış hem de satış sonrası teknik destek ekibiyle çok daha kapsamlı hizmet vereceklerini belirtti…

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de finans-bankacılık, sigorta, telekom ve üretim gibi önemli birçok sektörde faaliyet gösteren büyük kurumların karmaşık BT yapılarının yönetimi için en gelişmiş çözüm ve ürünleri sunan CA Technologies; 2012 yılında Türkiye pazarında çok daha etkin olabilmek için yeniden yapılanma sürecinden geçti.

CA Technologies Ülke Müdürü İlkem Özar, 2011 yılında yaşanan yeniden yapılanma sürecini özetleyerek geçtiğimiz  yılın kısa bir değerlendirmesini yaptı ve sözlerine şöyle başladı:

“2011, CA Technologies Türkiye ekibi olarak müşteri yönetimini, satış ekibini ve süreçlerimizi tekrar yapılandırdığımız bir sene oldu. Doğrudan müşteri yönetimi modelini oturttuğumuz, iş ortaklarımızla beraber daha etkin bir anlayışla müşteri hizmetine başladığımız bir yıldı. Bu kapsamda kaynaklarımızı arttırdık; sadece iş ortağı yönetiminden, müşteriye doğrudan hizmet modeline geçiş yaptık. Bu modelde iş ortaklarımızı bırakmış değiliz; aksine artık onlarla beraber hareket etme kültürüne geçtik.

Bu yaklaşım ve anlayışımıza müşterilerimizden çok olumlu geri dönüşler aldık. Geçen yıl bu yatırımların yansımasını satışlarımızda ve yaptığımız yeni projelerdeki artışlarda da rakamsal olarak hemen gördük. 2011 yaz sonundaysa global anlamda bir yatırım kararı daha alarak; bir iş ortaklığı anlaşması kapsamında, müşterilerimizin bizden çok istediği yerel servis ve destek ekibini de oluşturduk.”

Kurumlar artık CA Türkiye Ekibini doğrudan karşılarında görecekler

İlkem Özar, oluşan yeni CA Türkiye ekibinde doğrudan müşteri yönetimi, kanal yönetimi, satış öncesi destek, pazarlama, satış sonrası danışmanlık ve teknik destek kadrolarının yer aldığını; satış ve pazarlama ekiplerinin de sektörü çok iyi tanıyan tecrübeli kişilerden oluştuğunu vurguladı. Kamu sektörünün kendileri için önemli bir hedef sektör olduğunu da sözlerine ekleyen Özar, bu kapsamda Ankara ile kamuyu iyi tanıyan bir satış direktörüyle çalışmaya başladıklarını; bu bölge için teknik bir ekibinin de oluşturulduğunu söyledi.  İlkem Özar, oluşturdukları çalışma modeli konusundaysa şu bilgileri verdi:

“Yeni iş modelimizi iki aşamada özetlemek mümkün. Satış tarafında belli müşterileri doğrudan müşteri temsilcilerimiz ile yönetip, buradaki iş ortağı aktivitesini de kendi koordinasyon ve işbirliğimiz içinde tutmayı hedefliyoruz.  Çözümlerimizi kullanan yaygın müşteri segmentinde, iş ortaklarımızın kapsadığı ve yeterli düzeyde hizmet sağladığı müşterilerimizi ise kanal yönetimi şemsiyesi altında, proje bazlı olarak ihtiyaç oldukça bizim de dahil olduğumuz bir modelle yöneteceğiz.

Satış sonrası ve proje yönetimi sürecindeyse, belli müşterilerdeki projelerde ağırlıklı olarak bizim doğrudan sattığımız, hizmetini de CA kaynakları ve gerektiğinde iş ortağı kaynağıyla ortak ancak her şekilde CA Türkiye güvencesinde hizmet verdiğimiz bir model uygulayacağız. Kanal yönetimindeki projelerde hedeflediğimiz; iş ortağımızın verdiği hizmetin içinde mutlaka CA kaynağı bulundurarak belli bir hizmet seviyesinin sağlandığından emin olduğumuz bir model uygulamaktır.”

CA’in Türkiye’de iş ortaklarıyla beraber proje yapmayı ve onları desteklemeyi sürdüreceğini söyleyen Özar; 2012 yılında lansmanını yapacakları yeni ‘İş Ortaklığı Programı” ile ekosistemlerini büyüterek daha değerli kılmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Hızla değişen BT ihtiyaçları 2012’de de yine CA çözümleri ile sağlanacak …

Türkiye pazarına girdikleri ‘90’lı yıllardan bu yana, büyük kurumlardaki varlık ve ağırlıklarını daima hissettirdiklerinin altını çizen İlkem Özar; çözümlerinin bilgi işlem üstünden verdiği hizmetlerin kalitesini ölçmek ve doğru yönetmek isteyen her sektördeki müşteriye hitap ettiğini söyledi.  Özar bu hassasiyet ve bilinçlenmenin telko ve finans sektöründe daha yoğun gördüldüğünü; bu nedenle de gelen taleplerin bu yıl da ağırlıklı olarak yine bu iki sektörden olacağını öngördüklerini söyledi. Özar buna ek olarak, reel sektörde geliştirdikleri bazı projelerle varlıklarını gösterdiklerini de sözlerine ekledi.

“Çözüm alanı olarak hizmet sürekliliği ve seviyesi ölçümleri, otomasyon, hizmet çatısı oluşturmak, hizmet yönetimi, kataloglama ve güvenlik, bu yıl ciddi şekilde odaklandığımız ve büyüme hedeflediğimiz alanlar. Son 2 yıldır ‘Bulut Bilişim’ ilgi çeken önemli çözüm alanlarımızdan biri. Bulut servis hizmeti sağlamak ve bulut servislerinde ihtiyaç olan yönetim çözümlerini geliştirip sunmak konusunda CA, ciddi yatırımlar yaptı ve bu yatırımlara devam da etmekte. Biz de bu paralelde, Türkiye’deki çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdüreceğiz.”

Kurumların BT’deki  İnovasyonunu ‘İş Hizmetleri İnvasyonu Yaklaşımı’ ile CA Technologies Gerçekleştirecek…

İlkem Özar son olarak Kasım ayında Las Vegas’ta gerçekleştirilen ve dünyanın her yerinden binlerce profesyonelin katıldığı, BT gündeminin belirlendiği CA World’11 ile ilgili kısa bir değerlendirme de yaptı ve sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Bu yılki CA World’ün ana teması ‘değişimin hızına ayak uydurabilmek’ti. Hepimizin bildiği gibi, BT’deki ihtiyaçların hızla değişmesi ve bu ihtiyaçları karşılayacak yeni teknolojilerin de neredeyse aynı hızla geliştirilmesi; bunlara hızla adapte olma gerekliliğini de beraberinde getiriyor. Özellikle büyük kurumlarda, ihtiyaçları en doğru şekilde karşılayacak çözüm ve teknolojilerin sağlanması, birinci derecede önem teşkil ediyor. CA World’ün bu yılki ana temasının, aslında bizim doğamıza çok uygun olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türk kurumlarında, son yıllarda hızla gelişen teknolojiyi BT tarafında en iyi şekilde uygulama yaklaşımı, değişime en iyi şekilde ayak uydurmayı da beraberinde getirdi.

CA World’de de tanıtımı detaylı olarak yapılan ve ‘Bulut’ için geliştirilen üstün özellikli çözümlerle, bu alanda ihtiyaçları en iyi şekilde karşılayacağız. ‘İş Hizmetleri İnovasyonu’ olarak geliştirilen; ‘Kurumsal BT ve Bulut,  Mainframe, Güvenlik, Hizmet Güvencesi, Hizmet ve Portföy Yönetimi ile Sanallaştırma ve Otomasyon’ gibi birçok alana hitap eden çözümleri kapsayan yeni yaklaşımımızla, BT’nin İş Hızına en iyi şekilde ayak uydurmasını da sağlayacağız.” 

Dokümanı İndir