HOLLANDA- TÜRKİYE KÜLTÜREL KÖPRÜSÜ: KIRMIZI LALE FİLM FESTİVALİ’NİN İKİNCİSİ 25-31 MAYIS’TA ROTTERDAM’DA…   2014-05-14

Festival açılışında Türk sinemasının değerli sanatçılarından Fatma Girik “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”, Nuri Bilgi Ceylan  “Kırmızı Lale Ustaya Saygı Ödülü” ile onurlandırılacak.


Hollanda Türkiye Kültür Vakfı tarafından Hollanda’nın uluslararası sinema festivali merkezi Rotterdam’da düzenlenen Kırmızı Lale Film Festivali’nin ikincisi (RTFF- Rode Tulp Film Festival)  25-31 Mayıs tarihleri arasında izleyicisiyle buluşacak. Bir hafta sürecek olan festivalin açılış ve kapanış gecesi Rotterdam Lantaren Venster Kültür Merkezi’ndeki büyük salonda yapılırken film gösterimleri ise aynı kültür merkezinin iki ayrı salonunda gerçekleştirilecek.

2. Kırmızı Lale Film Festivali’nde Türk sinemasının 2013-2014 yılında üretilen  filmlerinin yanı sıra kısa film ve belgeseller de Türkiyeli ve Hollandalı izleyicilerin beğenisine sunulacak. Festival jürisi tarafından yapılacak değerlendirmeyle  “En İyi Film Ödülü” ve “ En İyi Yönetmen Ödülü” sahiplerini bulurken Türk sinemasının değerli sanatçılarından Fatma Girik “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”, Nuri Bilge Ceylan da “Kırmızı Lale Ustaya Saygı Ödülü” ile onurlandırılacak,

2014 yılının Türk Sineması’nın 100’üncü yılı ve Hollanda’ya göçün 50. yılı olması nedeniyle bu yıl programın daha kapsamlı hazırlandığı festivalde ilk kez “Hollanda Türkiye Film Eleştirmenleri Ödülü” de sahibini bulacak.

Ulusal ve uluslararası önemli sanatçı ve konuklar ile basın mensuplarına ev sahipliği yapacak olan festivalin jüri başkanlığını “Ben O Değilim” filmiyle bu yıl İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Senaryo dahil 3 ödül birden alan Senarist-Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu üstlendi. Jüri üyeleri ise Türkiye ve Hollanda’nın değerli isimlerinden Yekta Kopan, Bob Bleute, Sasja Koetsier ve Diana Blok’dan oluşuyor.

Yarışma bölümünde yer alacak filmler Kusursuzlar, Şarkı Söyleyen Kadınlar, Sesime Gel, Kutsal Bir Gün ve Cennetten Kovulmak olarak belirlendi.  Panaroma bölümünde ise Yozgat Blues, Daire, Ben O Değilim, Halam Geldi, Meddah, Eve Dönüş, Mavi Dalga, Soguk, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Almanya’ya Hoşgeldin ve Almanyada Yarım Asır (Belgesel) gösterime girecek.  2.Kırmızı Lale Film Festivali’nde kısa filmlerle birlikte toplam 36 film gösterime girecek.Paylaş