IT PROFESYONELİ BAHAR MADAZLI’DAN BT PROJELERİNDE BAŞARIYI YAKALAMAK İÇİN İPUÇLARI…   2015-11-09

Türkiye’de Elektronik Fon Transferi (EFT) programının ilk yazılımcılarından biri olan ve uzman yardımcılığı ile başladığı iş hayatını Türkiye’nin önde gelen firmalarından birinde “Yazılımdan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı” olarak tamamlayan Bahar Madazlı’ya göre; yapılan işin başarı göstergesi hedefi tam ortadan vurarak doğru sonuca ulaşmaktır. Doğru sonuçlandırılamayan her işin bedelinin başarısızlık olarak adlandırılacağını dile getiren Madazlı, profesyonel çalışma hayatını bir kenara bırakarak hazırladığı ilk kitabı “Yoldan Çekilin Hedefteyim” ile kariyer yolculuğunda engelleri nasıl aştığını samimi ve akıcı bir dille anlatıyor. 30 yıllık iş hayatında BT sektöründe pek çok başarılı projeye imza atan Bahar Madazlı, bir BT projesinin başarılı sonlandırılabilmesine dair ipuçlarını derledi;

Sadece yeniliklere açık olmak yeterli değil…

Yenilik en önemli kriter olsa da yalnız başına yeterli olmadığını unutmamak gerek, yanına mutlaka risk alma ve hata yapmayı göze alma unsurlarını da eklemeliyiz. Projede başarılı olmanın en doğal yolu hata yapmaktan geçer. Yapacağımız hatalar bizi geriletmeyeceği gibi engelleri aşabilmemiz için örnek oluşturacaktır. Yeter ki aynı hatayı bir kez daha tekrarlamayalım çünkü aynı hatayı tekrarlayacak kadar vaktimiz olmayacak.

Başarıyı bir formüle dayandırabilirsek cevabı sabır + çalışmaktır.

Sabır bir çeşit bilgeliktir. Her yaşadığınız zorluğu suyun akışına bırakın, o mutlaka yolunu bulur. Siz sadece çok çalışmaya devam edin. Çalışmayı sakın tek başına bırakmayın, yanına mutlaka sabrı da ekleyin.

Proje yolunda ilerlerken yapılan yanlışları değerlendirmekle meşgul olursak sonuca odaklanamayız.

Problem çıktığı andan itibaren bunu kabullenmeli ve çözümü için harekete geçmeliyiz. Engebeli yollarda dolanabiliriz ancak anayolun yerini unutmamalıyız. Başarı yolundaki yolculuğumuzda kontrolü elden bırakmamayı, yerinde ve zamanında risk alabilmeyi keşfederek devam etmeliyiz. Kısacası, sorunları geride bırakıp sonuçtan gözümüzü ayırmamalı, “sorunun değil, sonucun parçası olmaya özen göstermek” kuralına uygun hareket etmeliyiz.

Projeyi başarıya taşımanın önemli sırlarından biri ‘asla vazgeçmemek!’…

Çünkü proje sırasında öyle bir an gelir ki işin sonunu göremeyebiliriz. Böyle bir durumda pes etmemeli ve eleştirilere sağır olup çalışmayı bırakmadan yolumuza devam etmeliyiz. Doğru bildiğimiz yoldan şaşmadan ilerlemek bize huzur vereceği gibi motivasyonumuzu artıracak ve bizi mutlu edecektir.

Sonuç’ nasıl gerçekleşecek ve bizi nasıl başarıya ulaştıracak?

Sonuca ulaşmak çok basit gibi görünse de bizi zorlayacağı kesin… Bunun için önce yeniliklere açık olmak, bir de diğer yöntemi denemek her zaman taze fikirlerin kapısını aralar. Küçük yaratıcılıklar bazen baş döndürücü sonuçlar ve sonuca gitme ihtimalini doğurur.

Madazlı bir BT projesinin başarılı sonuçlandırılması için gerekenlerin yanında sonucun yarattığı “asla”’ları da şu şekilde ifade ediyor;

-        Her zaman çözümün bir parçası olmalı ama asla problemin bir parçası olmamalı,

-        Her sorunda bir çözüm görmeli ama asla her çözümde bir sorun görmemeli,

-        Çakılların yanındaki çimenleri görmeli ama asla çimenin yanındaki çakılları görmemeli,

-        “Zor, ama mümkün” demeli ama asla “mümkün ama zor” dememeli,

-        Konuşmak yerine yapmalı, ama asla yapmak yerine konuşmamalı.

Dokümanı İndir


Paylaş