“MAVİ BİSİKLET” 53.ANTALYA FİLM FESTİVALİ’NDE 3 ÖDÜLÜ BİRDEN KUCAKLADI…   2016-10-25

Yönetmenliğini Ümit Köreken’in yapımcılığını Nursen Çetin Köreken’in, üstlendiği ‘Mavi Bisiklet’, 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde üç ödül birden alarak ‘En İyi Film’, ‘En İyi Senaryo’ ve ‘En İyi Yönetmen’ ödüllerinin sahibi oldu.

Bir haftalık gösterimlerin ardından ödül töreniyle son bulan 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde en çok ilgi gören Mavi Bisiklet hem festival jürisinden hem de seyirciden tam not aldı. Çocuk gözüyle adelet ve demokrasi olgularına dikkat çeken Mavi Bisiklet’in samimiyetine kayıtsız kalamayan festival jürisi ‘En İyi Film’, ‘En İyi Senaryo’ ve ‘En İyi Yönetmen’ ödüllerini Mavi Bisiklet’e verdi. Filmin yapımcısı Nursen Çetin Köreken’in 4.Giffoni Makedonya Gençlik Filmleri Festivali’nde olması nedeniyle ‘En İyi Film’ ödülünü onun adına eşi ve filmin yönetmeni Ümit Köreken aldı.

53. Antalya Film Festivali’ne katılamayan Nursen Çetin Köreken Makedonya’dan ilettiği mesajda festival jürisine teşekkürlerini ileterek şunları söyledi:

“Ülkemizde çocuklara, gençlere ve ailelere yönelik film çalışmalarında yaşanan eksikliğin farkına vararak bu alanda çalışmayı görev edindik. Çocukların birer birey olduğunu anlatmak üzere daha kapsamlı neler yapılabilir diye düşündüğümüzde sinema ile buluştuk. Çünkü sinema tüm sanatları kapsayan daha geniş bir alan. Bizim de hedefimiz insana dokunan filmler yapmak ve özellikle çocuk dünyasının daha doğru anlaşılmasını sağlamak. Bu düşünceden yola çıkarak ortaya çıkardığımız Mavi Bisiklet filminin 53.Antalya Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ ödülüne layık görülmesinden onur, heyecan ve şükran duydum. Bundan sonra da insanlara dokunan projeler yapmaya devam edeceğiz.”

‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Senaryo’ ödüllerinin sahibi olan Ümit Köreken ise ödülünü almak üzere sahneye çıktığında yaptığı konuşmada ödülü tüm dünya çocuklarına adadığını belirtti. Festival boyunca gördüğü ilgiden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Ümit Köreken Mavi Bisiklet’in kazandığı ödüllerle ilgili duygularını şöyle ifade etti:

“Ülkemizde çocuklar için nitelikli filmler yapmak amacıyla çıktığımız yolda böyle önemli bir festivalden bu anlamlı ödülleri almaya hak kazandığımız için çok mutluyuz. Amacımızı taçlandıran bu ödül bizi bu yolda emin adımlarla yürümek konusunda daha da yüreklendirdi. Bu alanda öncü olduğumuzu ve benzer projelerin de yapılmaya başlandığını görmek bizi ayrıca sevindiren bir başka konu. Gönül verdiğimiz bu yolda çalışmalarımızı sürdüreceğimizi ve daha fazla çocuğa ulaşmayı hedeflediğimizi de belirtmek isterim. En azından sinema sektöründe elimizden gelenleri yaparak Dünya çocuklarının çocukluklarını doyasıya yaşaması dileğiyle yolumuza devam edeceğiz.”

Ayrıca filmin Yapımcısı Nursen Çetin Köreken ve Yönetmeni Ümit Köreken, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, TRT, Akşehir Belediyesi ve Akşehir Halkı’ndan aldıkları destek ve katkılar için teşekkürlerini ilettiler.Paylaş