“MAVİ BİSİKLET” ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ’NDE İLGİYLE KARŞILANDI…   2017-05-24

Katıldığı festivallerde hem çocuk ve genç seyircilerin hem de sinema çevrelerinin beğenisini kazanan Mavi Bisiklet, herkesin kültürel yaşama katılma hakkına sahip olduğu gerçeğinden yola çıkarak; engelli bireylerin sosyal ve kültürel haklarını kullanabilecekleri koşulların yaratılmasının bir zorunluluk olduğunu hatırlatmak üzere yola çıkan ‘Engelsiz Filmler Festivali 2017’ kapsamında izleyiciyle buluştu.

Festivalin Türkiye Sineması seçkisinde; sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı versiyonlarıyla yer alan Mavi Bisiklet Eskişehir ve Ankara izleyicisinden büyük ilgi gördü.

Festivalin Eskişehir ve Ankara gösterimlerinde yer alan Mavi Bisiklet’in yönetmeni Ümit Köreken ile yapımcısı Nursen Çetin Köreken Eskişehir izleyicisiyle bir araya geldi. Ümit Köreken gördükleri ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirirken Ümit Köreken festivalle ilgili görüşlerini paylaştı:

“Adalet ve demokrasi kavramlarının önemini bir çocuğun gözünden aktarmaya çalıştığımız Mavi Bisiklet filmimiz için yola çıktığımız ilk günden beri en büyük hedefimiz olabildiğince çok insana ulaşmaktı ve bu kapsamda dünyanın pek çok yerinde çeşitli festivallerde farklı kültürden insanlarla bir araya geldik. Filmimizin sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı versiyonlarının hazırlanması da bu hedeflerimiz arasındaydı ve engelli bireylerin de Mavi Bisiklet’i izleyebilmesini çok istedik ve bu festivalde yer almak bizim için çok anlamlı. Gördüğümüz ilgiden ve beğeniden duyduğumuz memnuniyeti anlatmak zor.”  diyen Köreken üzerinde çalıştıkları işitme ve yürüme engelli yüzme sporcusu genç Muhammed Ali’nin hikayesini anlattıkları docudrama ile ilgili de bilgi verdi:

“’Duymayıp, yürüyememesi hedeflerine engel olmadı!’ gazete başlığı 14 yaşındaki azimli genç Muhammed Ali’yle tanışmamızı sağladı. Anneannesinin desteğiyle 2 yıl önce yüzmeye başlamış suyun kendisine verdiği özgürlük hissiyle hızla kendini bu sporda geliştirmiş, şampiyonalara katılmak yetmemiş ve yoğun antremanları göze alarak ulusal takım seçmelerine katılmaya karar vermiş büyük bir cesaret örneği olarak karşımızda duruyor Muhammed Ali. Biz de hikayesine kayıtsız kalamayarak onun çıktığı bu yolda yanında olmak ve hikayesini erişebildiğimiz herkese aktarmak istedik.”

Mavi Bisiklet’in yapımcısı Nursen Çetin Köreken ise öncelikle Engelsiz Filmler Festivali ile ilgili görüşlerini ileterek yönetmen olarak yer aldığı yeni projeleri Muhammed Ali ile ilgili de detaylar paylaştı:

“Engel kavramının tamamiyle insanın kafasında oluştuğuna, aslında bir insanın azmiyle, kararlılığıyla, çok çalışarak üstesinden gelemeyeceği hiç bir engel olmadığına inanıyorum. Bu anlamda Engelsiz Filmler Festivali 2017’de yer aldığımız için çok mutluyuz. Mavi Bisiklet ile ilgili çalışmalarımız devam ederken bir yandan da Konya’da tanıştığımız Muhammed Ali’nin hikayesini bir docudrama olarak hazırlamaya başlamıştık. Projeyi yurtdışında bazı ortak yapım platformlarında gösterme imkanımız oldu ve bir Fransız şirketi projemize ortak yapımcı oldu. Ayrıca Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ne Belgesel Yapım Desteği başvurumuzu yaptık ve projemiz fonlandı. Bu süreçte ben de tüm çalışmalarımız boyunca Muhammed Ali ile doğrudan iletişim kurabilmek için işaret dili öğrendim. Muhammed Ali docudrama tarzında, hassasiyetle ilerletmemiz gereken ve önemsediğimiz bir proje. Muhammed Ali’nin ev, okul hayatının yanında havuzda yaşadıklarını ve hissettiklerini ‘engelli’ kavramını algılarımıza kabul ettiren sözde engelsiz tarafımıza göstermek amacındayız. Mavi Bisiklet’te olduğu gibi çok geniş çevrelere ve farklı kültürlere ulaşarak, algılarımızda yaşadığımız ‘engel’leri aşmayı umuyoruz.”

Dokümanı İndir


Paylaş