ŞİŞECAM, GLASSHOUSE TÜRKİYE İLE “TEKİLLEŞTİRME” TEKNOLOJİSİNE GEÇTİ, YEDEKLEME SÜRELERİNİ 30 DAKİKAYA İNDİRDİ…   2012-03-12

Türkiye’nin en saygın ve köklü kuruluşlarından Şişecam Topluluğu; sahip olduğu  büyük  ve gelişmiş BT altyapısının yedekleme sistemini GlassHouse Türkiye’yle Tekilleştime Teknolojisi’ne taşıdı. Şişecam bu projeyle hem yedekleme sürelerini kısalttı hem de kartuş operasyonunu tamamen ortadan kaldırdı…

1935 yılından bu yana cam ve kimyasal üretimi alanlarında faaliyet gösteren; 8 ülkede bulunan tesisleri ve 18 bin çalışanıyla Türkiye’nin en önemli cam üreticisi olan Şişecam Topluluğu; BT’ye yaptığı yatırımlarla da sektördeki öncülüğünü sürdürüyor.

Oldukça büyük ve  gelişmiş bir BT altyapısına sahip olan Şişecam; sürekli değişen yedekleme ihtiyaçlarını gidermek için GlassHouse Türkiye  ile Tekilleştirme Projesi’ni hayata geçirdi.

Şişecam BT Teknoloji Geliştirme Uzmanı Önder Bozanoğlu, bu projenin temel amacının varolan yedekleme sistemindeki kartuş operasyonunu ortadan kaldırmak ve BT performansı ile veri güvenliğini en üst seviyeye taşımak olduğunu vurguladı:

“Proje öncesinde sürücülerde yaşanan problemler, binlerce kartuşla yapılan yedekleme operasyonları, zaman zaman bozulan kartuşlar ve en önemlisi saatler alan yedekleme işlemi verimliliğimizi doğrudan etkiliyordu. Performans ihtiyacımızı karşılayacak ve tekilleştirmeyi en iyi şekilde yapacak bir çözümle bu projeyi gerçekleştirmeyi hedefliyorduk. GlassHouse ekibi danışmanlığında bu hedefimizi gerçekleştirdik.”

Önder Bozanoğlu, yedekleme operasyonlarında en yeni teknoloji olarakgöze çarpan Tekilleştirme’nin kendilerine hedefledikleri tüm avanatajları sağladığını belirterek; bu projeyle birlikte sağlanan önemli avantajları şu şekilde özetledi:

“Bizimki gibi büyük ve gelişmiş bir  BT yapısında yedekleme çok büyük bir öneme sahip. Yedekleme sistemimizi Tekilleştirme Teknolojisi’ne taşıdıktan sonra çok önemli kazanımlarımız oldu. Öncelikle yedeklerimizi artık kartuşlar üzerine değil; disk ortamına almaya başladık. Yani kartuşsuz günlük operasyonel yedekleme sağlandı.

Buna ek olarak, bölge yedeklerimizi artık merkeze alabiliyoruz ve tüm yedeklerin DR Site’a gönderilmesini de sağlıyoruz. Tüm bunlardan çok daha etkin ve önemli olansa, yedekleme sürelerinde yaşanan inanılmaz düşüş.  Daha önce saatler süren yedekleme operasyonumuz 30 dakikaya kadar indi. Bu da hem maliyetler hem de zaman ve verimlilik bakımından çok önemli kazanımlar elde etmemizi sağladı.”

Dokümanı İndir


Paylaş