SORUNUN DEĞİL SONUCUN PARÇASI OL!   2015-12-11

Profesyonel iş hayatında en önemli ilkelerden biri doğru iletişim kurmaktır. İletişim, müşteri-çalışan-patron ilişkisinde karşılıklı sorunları anlama ve çözmede etkilidir.  Zorluklara karşı mücadele ederken her zaman movitasyona ihtiyaç vardır. Hedefleriniz doğrultusunda önünüze çıkan engelleri aşıp, yolunuza devam etmelisiniz. Kendinize ne kadar güvenirseniz, adımlarınız o kadar sağlam olur. Hangi iş alanında olursanız olun dış görünüşünüz ile işinizin hakimi olduğunuzu gösterin. Başarı fırsatlarını yakalamak için risk faktörünü kullanmaktan korkmayın.

Şantiyede başlayan ve anlık karar verip “Yazılımcı” ünvanı ile değiştirdiği 30 yıllık kariyer yolculuğunu Türkiye’nin önde gelen firmalarından birinde “Yazılımdan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı” ünvanı ile tamamlayan Bahar Madazlı, iş hayatında başarı ışığını yakalamak isteyenlere ve özellikle gençlere deneyimlerini aktardığı “Yoldan Çekilin Hedefteyim” kitabı ile iş hayatına yeni atılacaklara, gençlere ve iş hayatı profesyonellerine ışık tutuyor. Bahar Madazlı, “Sonuç Odaklı Yaklaşım: Sorunun Değil Sonucun Parçası Ol!” diyerek iş hayatında başarıyı yakalamak isteyenlere tavsiyelerde bulunuyor;

1.      Sonuç Odaklı Olun

İş hayatında kişilerden veya işlerden dolayı zorluklar yaşayabilirsiniz. Önemli olan engebelerin çalışma hevesinizi kırmasına ve yaptığınız işi etkilemesine izin vermemektir. Başarılarınız için önünüze çıkan fırsatları değerlendirin, kimsenin sizi engellemesine müsade etmeyin. Kendinizi yapacağınız işin sonuçlarına odaklayarak motive edebilirsiniz.

2.      Hedefinize Kitlenin

Işığınızı yakalamak için hedefiniz olsun ve o hedef doğrultusunda en iyisi olmak için çalışın. Motivasyonunuzu düşürmek isteyenlere en güzel cevap, onları görmezden gelerek hedefinize doğru emin adımlarla yürümektir. Sizi gittiğiniz yolun doğru olmadığına inandırmak isteyenler çıkabilir; iç sesinizi dinlemekten vazgeçmeyin.

3.      Kendinize Güven İle Başarının Kapılarını Aralayın

Güven, en büyük güçlerden biridir. İş hayatındaki başarılarınızı değerlendirmek için kendinizi test edin. Doğru yolda ilerlediğinize inandığınızda özgüveniniz artar. Güven sayesinde önünüze çıkan engellere karşı mücadele edebilme gücü yakalarsınız.

4.      Doğru Bir İmaj Yaratın

Hangi sektörde olursanız olun giyimlerinizi ona göre seçmeniz konumunuz ile ilgili hakimiyetinizi ortaya çıkarır. Ancak başarılı bir imaj ile iş dünyası profesyonellerini etkileyebilirsiniz. Karşı tarafı ikna etmede önemli bir yere sahip olan statülerden imaj unsuru, özgüveninizi artıran faktörlerdendir.

5.      Fırsatları Yakalamak İçin Işığınızı Takip Edin

İş hayatında zorluklarla karşılaştığımızda her zaman olumlu düşüncelere sahip olmak en zor anı bile kurtarabilir. Karşınıza çıkan her işin, sizin için bir basamak olduğunu unutmayın. Önünüzdeki fırsatları yakalamak için çabalayın. Beklenmeyen işler sizin için dönüm noktası olabilir.      

6.      Cesur Olun, Risk Alın

Işığınızı yakalamak için cesaret faktörünü sıkça kullanmalısınız. Cesaret başarı yolcuğunuzda hedefe ulaşmanın en önemli noktalarındandır. Biliyormuş gibi yapın. Size verilen görevi en iyi şekilde yerine getirmek için işi öğrenmemenize hiçbir sebep olmadığını unutmayın. Başarı mücadelenizde en iyisi için risk alıp yola çıkın. Bazı durumlarda risk almak bulunduğunuz konumdan daha iyi bir statüye gelebilmeniz için fırsatlar yaratır. Işığınızı takip edin; size en iyi yolu gösterecektir.

7.      İletişimin Önemini Hatırlayın!

İletişim, hayatın en temel noktasıdır. Beden hareketlerinizden başlayarak sözlü, yazılı, görsel her şey iletişimin bir parçasıdır. İletişim, iş hayatında sorunları anlamamıza ve onların çözümüne dair ipuçları yaratır. Karşımızdaki müşterimiz, çalışanımız bile olsa her iki tarafın birbirini anlamasında problemleri ortadan kaldırır. İletişim kurarken kendimizi karşı tarafa nasıl aktardığımız da önemlidir. Yapılması muhtemelen bir hatanın önüne geçebilir.

Dokümanı İndir


Paylaş